1

1

niedziela, 22 kwietnia 2018

Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos.
"Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos" to książka o przemocy seksualnej w polskim kościele. Autorzy, Artur Nowak i Małgorzata Szewczyk-Nowak dotarli do kilkudziesięciu ofiar księży i z niezwykłą dociekliwością badają temat molestowania, gwałtu czy egzorcyzmu a tym samym przerywają zmowę milczenia. Rozmawiają z ludźmi, którzy zajmują się problemem pedofilii w kościele katolickim. Obok opisów przemocy seksualnej i poniżenia opisują bezkarność sprawców, nieświadomość rodziców i krzywdę dzieci. Pokazują, w jaki sposób polski kościół chroni księży pedofilów. Ich ofiarami są dzieci i bardzo młodzi ludzie, którzy nie potrafią mówić o tym co ich spotkało a wyrządzona krzywda zamienia się w długotrwałą traumę często prowadzącą do uzależnień i prób samobójczych. Są pozostawieni sami sobie a oprawców bronią i usprawiedliwiają hierarchowie a za "karę" przenoszą ich do innej parafii, gdzie znajdują kolejne ofiary. A ofiary zaczynają mówić o swoich przeżyciach dopiero po wielu latach, kiedy przestępstwo najczęściej już uległo przedawnieniu. 
Przeczytajcie tę książkę, bo dzięki niej macie szansę zobaczyć hipokryzję i niegodziwość kk, której nie widzą i nie chcą zobaczyć polscy katolicy.

1 komentarz:

  1. W Polsce książki nie odnoszą takiego skutku jaki by mogły, bo ludzie w większości nie czytają książek, niestety... Zdaje się Smarzowski zapowiedział, że zrobi o tej zarazie film, który moim zdaniem ma szansę dotrzeć do wększej liczby odbiorców. Z drugiej ztrony, dobrze że takie książki powstają, bo są swoistym wyrzutem sumienia dla bezkarności pedofilów w sutannach.

    OdpowiedzUsuń