1

1

niedziela, 18 października 2015

Abdulcadir Gabeire Farah


21 września w zamachu terrorystycznym w Mogadiszu zginął Abdulcadir Gabeire Farah.

Abdulu, twoje odejście udowodniło, że akt twórczy, jakim jest ludzkie życie, i człowiek to wielkości kosmiczne; niepowtarzalne z powodu swojej genialności, swojej wielkości. Twój entuzjazm, przyjacielu, będzie trudny do zmierzenia się z nim. Twoja pasja i oddanie sprawie pokoju w Somalii i odbudowie kraju zjednała i uwrażliwiła wielu. Nie znam nikogo, kto oddałby się pomaganiu innym tak całkowicie i bezinteresownie.
Raz tylko widziałem łzy w oczach Abdula, choć mnie chciało się płakać przez cały czas pobytu w Mogadiszu, gdzie mnie zaprosił. Współpracując z Fundacją dla Somalii, obiecałem mu, że kiedyś zobaczę jego miasto rodzinne. A on wyznał, że dotarła do niego wiadomość, że nie będzie na niego zamachu gdyż „tamci” wiedzą, że pracuje, by pomagać ludziom. Ten zamach nie był na Abdula. Jednak jeśli nie my, to płakałby ktoś inny.
Abdulu, byłeś moim lojalnym przyjacielem. I twoja lojalność jest nieporównywalna z niczym. Niewiele osób może się taką pochwalić. Często zazdrościłem ci, bo nie znajdowałem w sobie entuzjazmu, który Ty miałeś. W obliczu ostateczności, którą jest zabicie człowieka, pytam, jak długo jeszcze my, ludzie chcący żyć w spokojnym, rozsądnym świecie, pozwolimy, by w naszym imieniu pod pozorami większego dobra ukrywali się ci, których prawdziwym celem nigdy nie było dobro świata, lecz wyzyskanie władzy dla własnych korzyści. Jeżeli będziemy pozwalać religiom i politykom kontrolować nas, to oni nie zatrzymają się, dopóki nie uzyskają absolutnej kontroli. A my w imię bezpieczeństwa przyzwalamy na tworzenie świata niewolników.
Abdulu, powiedz Bogu w niebie, jeśli masz taką szansę, że świat umiera z powodu religijnego fanatyzmu, że korporacje zabijają wolność i godność człowieka, że cywilizacja jest oparta na kłamstwie, które większość poznała, a pomimo to akceptuje. Do zobaczenia druhu.

2 komentarze:

 1. Fundamentalisci religijni (w tym rowniez np. Katolicka Inkwizycja papieska w przeszlosci )są okrutni i prześladują innych w imię dobrobytu-fałszywych ideałów .Fundamentalisci religijni są i byli próżni i hipokrytami i jak również obsesyjnie wypełniali wątpliwe zadania i misje.

  OdpowiedzUsuń
 2. „… pytam, jak długo jeszcze my, ludzie chcący żyć w spokojnym, rozsądnym świecie, pozwolimy, by w naszym imieniu pod pozorami większego dobra ukrywali się ci, których prawdziwym celem nigdy nie było dobro świata, lecz wyzyskanie władzy dla własnych korzyści.
  Jeżeli będziemy pozwalać religiom i politykom kontrolować nas, to oni nie zatrzymają się, dopóki nie uzyskają absolutnej kontroli.
  A my w imię bezpieczeństwa przyzwalamy na tworzenie świata niewolników.(…) świat umiera z powodu religijnego fanatyzmu, …korporacje zabijają wolność i godność człowieka, …cywilizacja jest oparta na kłamstwie, które większość poznała, a pomimo to akceptuje.”

  To jest tak trochę jak ze słynnym protestsongiem Cz.Niemena „Dziwny jest ten świat”. Rzeczywiście dziwny, tylko dlaczego?
  Wszystko „leży” w ludzkich głowach. Tylko tego jeszcze te głowy się nie domyślają.
  One generalnie myślą ,że posiadły mądrość ale na to brak im podstawowego rozumu.
  Powszechna patologia budowy i czynności mózgów ludzkich powoduje blokady nie do przebrnięcia.
  A powiedz człowieku komu tę podstawową zdawałoby się prawdę ( co to ma wyzwalać) to obrazi się na ciebie jak nie wiem co. I na tym blogu też tak zdarzyć się może, jak przewiduję. Zaznaczam ,że obrażanie kogokolwiek nie jest moim zamiarem tak jawnym jak i ukrytym. A wywyższanie się tym bardziej.
  Do tego trzeba „przebudzenia” jak u Antonego.de Mello.
  Ludzie nie przyjmują do wiadomości skutków takiego myślenia w postaci faktów tak historycznych jak i bieżących wydarzeń i zjawisk będących konsekwencjami zdegenerowanego gatunku ludzkiego.
  Niestety, tego nie wiedział Niemen i tego nadal nie wie Pieczyński, chociaż pierwszy mądrze śpiewał a drugi mądrze prawi.Obaj nie poznali praprzyczyny takiego stanu rzeczy, z tym że ten drugi jeszcze może a ten pierwszy już nie.
  Ale nie ma skutku bez przyczyny - nieprawdaż?

  "Jeżeli ludzie się zgodzą ,żeby rząd kontrolował ich jedzenie i leczenie , to w krótkim czasie ich zdrowie będzie w tak opłakanym stanie , jak dusza niewolnika." - T. Jefferson
  Polecam pod głębokie przemyślenie zdanie Jeffersona.

  OdpowiedzUsuń